Ślubne porady

Czy warto zamówić na wesele fotobudkę?

26 marca 2019
goście weselni pozują w fotobudce

Repertuar atrakcji weselnych z roku na rok jest coraz większy. To, co do tej pory mogliście oglądać tylko w świecie celebrytów jest już na wyciągnięcie ręki i staje się wręcz ślubnym “must have”. Czy podobnie jest w przypadku fotobudki? Dlaczego cieszy się coraz większym zainteresowaniem? Czy rzeczywiście warto uwzględnić ją w swoim ślubnym budżecie?

Do współpracy przy tworzeniu tego artykułu postanowiłam zaprosić fotobudkę, którą miałam okazję przetestować osobiście. Magdalena Janowska, która zarządza Fotokabina24, postanowiła rozwiać kilka wątpliwości, które nurtują wielu klientów.

Fotobudka – co to takiego?

Fotobudka to “wynalazek”, który przywędrował do nas zza oceanu. Bardzo szybko zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych. W Polsce początkowo fotobudki były atrakcją zarezerwowaną głównie dla różnego rodzaju eventów firmowych.

To mobilne studio fotograficzne, do którego goście mogą wejść i wykonać w ciągu kilku sekund różne zabawne zdjęcia. Do ich dyspozycji pozostają foto rekwizyty, na przykład kapelusze, okulary, maski, wąsy, dekoracje kartonowe, stroje oraz tła fotograficzne. Co ciekawe, fotografie są drukowane natychmiast po wykonaniu.

para na zdjęciu z fotobudki
Fotokabina24

Wymagania techniczne fotobudki

Oczywiście warunkiem koniecznym do wykonania takich ekspresowych zdjęć jest dostęp do źródła prądu. Warto mieć to na uwadze, decydując się na fotobudkę i planując jej umiejscowienie na sali weselnej. Dodatkowo niezbędna jest określona powierzchnia potrzebna do rozłożenia całości. Najczęściej należy wygospodarować 4-5 m2.

Fotobudka firmowa vs. ślubna

Bardzo możliwe, że z fotobudką spotkaliście się już na którejś z imprez organizowanych przez Waszego pracodawcę. Czym w takim razie różni się firmowa atrakcja od tej, którą możecie zamówić na swój ślub? To pytanie postanowiłam zadać Magdzie. “Przede wszystkim wyglądem zdjęć oraz wyborem dodatków. Szablony weselne preferujemy eleganckie, przeważnie z białą ramką i elegancką czcionką z dopasowaną księgą gości do stylu wesela (np. rustykalny, boho) oraz tłem do zdjęć. Szczególną uwagę zwracamy również na wygląd osób obsługujących fotobudkę na weselu – elegancki strój i prezencja animatorów jest konieczna. Imprezy firmowe z kolei mogą mieć zdecydowanie inny temat przewodni. Dla nich posiadamy inne szablony oraz tła. Warto jednak pamiętać, że ostateczny wygląd fotobudki zależy od zamówienia klienta”. Podobieństwa są zdecydowanie w samym sposobie działania i oczywiście wymaganiach sprzętowych.

fotobudka zdjęcie grupy ludzi
Fotokabina24

Instrukcja obsługi fotobudki

Fotobudka jest niezwykle intuicyjna. Goście tak naprawdę wchodzą tylko do środka, wciskają przycisk start i wykonywana jest seria zdjęć, które zostaną automatycznie wydrukowane. “Z fotobudki drukowane są dwie kopie zdjęć 10x15cm – jedna trafia na pamiątkę dla gości weselnych, a drugą mogą oni wkleić do księgi gości, wpisując swoje życzenia. Dzięki temu para młoda otrzymuje gotową pamiątkę w dniu wesela w postaci księgi gości. Dodatkowo fotografie można udostępnić w mediach społecznościowych np. Facebook, Instagram. Poza tym cały materiał jest przekazywany nowożeńcom w formie cyfrowej na pendrive. Można go wykorzystać np. do zrobienia prezentacji dla rodziny, czy przyjaciół” – rekomenduje właścicielka Fotokabina24.

Warto wiedzieć, że podczas całej zabawy w pobliżu jest asystent, który służy pomocą. Czasem podpowiada w wyborze gadżetów sesyjnych, czuwa nad bezpieczeństwem uczestników i dba, aby goście mogli korzystać z nieuszkodzonych akcesoriów. Magda podpowiada, że jej klienci mogą także korzystać z własnych gadżetów. Jeżeli zatem macie w repertuarze jakieś śmieszne akcesoria, które np. zostały użyte na Waszej sesji narzeczeńskiej lub wieczorze panieńskim/kawalerskim, śmiało ich użyjcie. A może będą to elementy nawiązujące do stylu Waszego przyjęcia? Wszystko zależy od Was samych. 

weselne zdjęcie z fotobudki
Fotokabina24
nowożeńcy na zdjęciu z fotobudki
Fotokabina24

Co zrobić jeżeli fotobudka stoi nieużywana? “W takiej sytuacji zachęcamy gości do robienia fotek. Na początek nasza obsługa podchodzi do orkiestry i prosi o przekazanie informacji, iż na wszystkich czeka już fotobudka. Jeżeli na weselu jest mniej gości niż przewidywano, zachęcamy ich do zrobienia kilku sesji w parach lub ze znajomymi” – odpowiada Magda.  Dużą rolę odgrywacie tutaj także Wy, jako gospodarze imprezy. Możecie sami być pionierami i rozpocząć zabawę w kreatywnym studio fotograficznym. Nie zapomnijcie też wspomnieć zaproszonym gościom, że taka atrakcja pojawi się na Waszym przyjęciu. Wówczas będą oni na nią nie tylko gotowi, ale także będą jej wyczekiwać z niecierpliwością. Bo jak pokazuje praktyka jest to jedna z tych atrakcji, na którą zawsze znajdą się chętni.

Ile kosztuje fotobudka?

Koszt jest niejednokrotnie zależny od miasta. Dużo zależy także od tego, jaką odległość musi przemierzyć fotobudka. Niekiedy jest to uwzględniane jako koszt dodatkowy. Kwoty za 2-godzinny wynajem sięgają 700 – 1000 zł. Oczywiście firmy zazwyczaj dają możliwość przedłużenia pracy urządzenia. Należy to tylko uzgodnić z obsługą. Warto zatem obserwować swoich gości i ich zabawę z fotobudką. Przeważnie w pakietach zapłacicie za czas pracy mobilnego studia, a nie ilość wykonanych zdjęć. Dodatkowo możecie liczyć na galerię zdjęć online, a nawet cyfrowy nośnik danych.

Dylemat nowożeńców, czyli który pakiet wybrać

Firmy, które oferują fotobudki zazwyczaj mają w swojej ofercie kilka zróżnicowanych pakietów. Czy zawsze należy wybierać ten najdroższy? Okazuje się, że niekoniecznie. Ponieważ Wasza decyzja powinna być raczej uzależniona od ilości gości, którzy pojawili się na Waszym przyjęciu. “Fotobudka zazwyczaj jest w stanie obsłużyć w ciągu jednej godziny około 50 gości”- podpowiada Magda. A zatem dostosujcie czas zabawy w mobilnym studio fotograficznym do liczby uczestników. Pamiętajcie, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto porozmawiać wcześniej z firmą, od której wynajmujecie swoją atrakcję.

Fotobudka – o co warto dopytać?

Decydując się na fotobudkę, warto doprecyzować kilka kwestii. Przede wszystkim ile teł i jakie będą do Waszej dyspozycji. Motyw baby shower, czy wieczór panieński raczej nie zda egzaminu na weselu. Bardzo podobnie jest również z gadżetami do sesji. Jeżeli planujecie skorzystać dodatkowo z własnych, uprzedźcie o tym fakcie obsługę fotobudki. A może firma, z której usług zamierzacie skorzystać ma w swoich zbiorach rekwizyty nawiązujące do stylu, w jakim zaplanowaliście Wasze przyjęcie np. boho, rustykalny, prowansalski, hollywoodzki.

Poza tym jeżeli wiecie, że Wasi goście są osobami bardzo nieśmiałymi, porozmawiajcie o tym wcześniej z obsługą. Dzięki temu już od początku będzie ona wiedziała, że powinna poświęcić nieco więcej czasu na zachęcanie wszystkich do wspólnej zabawy i zdjęć.

Kiedy jest najlepsza pora na fotobudkę?

Załóżmy, że już wybraliście interesujący Was pakiet. Teraz czas zastanowić się, o której godzinie atrakcja powinna pojawić się na przyjęciu. Chodzi przecież o to, aby goście nie czuli się przemęczeni nadmiarem atrakcji (wielu nowożeńców decyduje się na oczepiny i różnego rodzaju inne zabawy) i jednocześnie dobrze się bawili. O rozwianie tego dylematu postanowiłam poprosić naszą dzisiejszą ekspertkę – “Najlepsza pora jest między godziną 17:00, a 22:00. Wtedy to goście są już nieco rozluźnieni wspólną zabawą i najedzeni. Warto wziąć pod uwagę to, aby fotobudka zakończyła się przed oczepinami (jeśli są w planie), aby goście mogli nieco odpocząć”. Pamiętajcie jednak, że sporo zależy także od konkretnej godziny o której zaczyna się Wasze przyjęcie. Znaczenie mają także inne atrakcje, które zaplanowaliście oraz temperament gości. Jeśli np. wiecie, że zaproszone przez Was osoby są bardzo otwarte i nie potrzebują podwójnego zaproszenia do wspólnej zabawy, możecie śmiało zaplanować fotobudkę wcześniej. Z kolei jeśli cała uroczystość zaczyna się po południu i nie chcecie oczepin, fotobudka może być nawet w okolicach północy. 

fotobudka jako atrakcja dla gości weselnych
Fotokabina24

Co jeszcze warto wiedzieć o fotobudce?

Decydując się na wynajęcie mobilnego studia fotograficznego, warto pamiętać o kilku aspektach:

 1. Fotobudkę możecie wcześniej przetestować. Doskonałą okazją są do tego oczywiście targi ślubne. Sama miałam taką możliwość podczas XXI edycji Targów Ślubnych w Rzeszowie. Efekty zobaczycie poniżej.
 2. Rezerwacja z wyprzedzeniem to gwarancja zapewnienia sobie atrakcji na weselu. Fotobudki cieszą się coraz większym zainteresowaniem i pojawiają się nie tylko na przyjęciach ślubnych. Spotkania firmowe, studniówki, urodziny, rocznice ślubu to okazje, na których możecie spotkać się z tą atrakcją. Miejcie to zatem na uwadze, aby nie czekać do ostatniej chwili z podpisaniem umowy na wynajem.
 3. Fotobudka to zabawa, którą coraz częściej zamawiają sami… goście. Jeżeli zatem Wasz budżet jest już zamknięty, a nie uwzględniliście w nim mobilnego studia fotograficznego, podpowiedzcie taki prezent swoim gościom lub bliskim. Niebanalny pomysł na prezent oraz doskonała zabawa gwarantowane.
 4. Poza podstawowym pakietem, firmy bardzo często oferują dodatkowe atrakcje jak np. video prezentacja zdjęć, kolaż, ramki foto, czy zewnętrzny monitor.

Mamy przecież fotografa – po co nam jeszcze fotobudka?

Ostatnim dylematem, z którym najczęściej mierzą się nowożeńcy jest fakt, że przecież mają już fotografa ślubnego. Po co w takim razie zamawiać fotobudkę? Jest na to kilka odpowiedzi:

 • atrakcja daje możliwość spontanicznej zabawy i wygłupów, mierzenia różnych gadżetów, ciekawych póz i przede wszystkim mnóstwa śmiechu i dobrej zabawy; co nie zawsze jest możliwe na sali weselnej;
 • jeśli organizujecie duże przyjęcie, może się okazać, że nie każdy zostanie uchwycony na zdjęciach; w przypadku fotobudki, goście sami się zgłaszają i pozują;
 • zdjęciami z fotobudki Wasi bliscy mogą wykleić album, czy księgę gości – niemal od razu macie personalizowaną pamiątkę;
 • atrakcja daje możliwość wykazania się gościom niezwykłą kreatywnością;
 • fotobudka, w przeciwieństwie do innych aktywności, pozwala zaangażować wszystkie pokolenia obecne na przyjęciu;
 • jest to doskonała opcja dla wszystkich, których krępuje obecność fotografa;
 • zdjęcia z fotobudki efektownie opakowane mogą być świetnym pomysłem na upominek dla przybyłych.

Czy zatem fotobudka nie przeszkadza, gdy na weselu jest już fotograf? Właścicielka Fotokabina24.pl kwituje – “Absolutnie nie, gdyż fotobudka pojawia się zazwyczaj na 2-4 godzin, a jej celem jest zapewnienie gościom chwilowej atrakcji i rozrywki podczas zabawy weselnej”.

album tradycyjny jako księga gości

W roli księgi gości Album tradycyjny Najlepszefoto PRO Glamour with Swarovski Crystals,
wzór SV1, eko skóra biała F1
albumy z kryształami Svarowskiego
Albumy tradycyjne Najlepszefoto PRO Glamour with Swarovski Crystals wzór SV1
od lewej eko skóra czarna E4, po prawej eko skóra biała F1

Kiedy lepiej zrezygnować z fotobudki?

Oczywiście warto mieć świadomość, że fotobudka jest jedną z wielu możliwości weselnych atrakcji. Pamiętajcie zatem, że na weselu goście powinni przede wszystkim mieć możliwość wspólnej zabawy, a niekoniecznie ciągłego uczestniczenia w atrakcjach dodatkowych. “Zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej, lepiej zrezygnować z fotobudki, gdy planujecie sporo atrakcji dodatkowych. Podobnie, gdy już zdecydowaliście się na np. slow-motion lub polaroid instax. Raczej nie chcecie, aby goście weselni czuli się przytłoczeni ilością atrakcji i sfrustrowani , że co chwilę muszą gdzieś podejść”. Zrezygnujcie także z fotobudki w sytuacji, gdy… Was po prostu na nią nie stać. Albo nie! Wtedy po prostu zróbcie ją samodzielnie.

Fotobudka w wersji DIY

Jest zdecydowanie tańszą alternatywą. Pamiętajcie jednak, że warto wcześniej mieć na nią pomysł. Zadbajcie także o osobę, która będzie się nią opiekować podczas przyjęcia. Wy jako gospodarze absolutnie nie będziecie mieć na to czasu podczas wesela. Ponadto nie zapomnijcie o akcesoriach niezbędnych do zdjęć typu tła, okulary, maski, kapelusze etc.

samodzielnie wykonane gadżety do fotobudki
fotobudka diy
fotobudka DIY

Opinie nowożeńców

„Jest to bardzo ciekawa atrakcja. Warto jednak pamiętać, że nie każdy z gości (zwłaszcza na początku) będzie odważny i chętny do brania udziału we wspólnej zabawie. Dlatego animator, który zachęci do robienia sobie zdjęć jest dobrym rozwiązaniem”.

Dominika

„Fotobudka to jedna z najlepszych zabaw, jaką mieliśmy na swoim weselu. Nasi znajomi i rodzina bardzo pozytywnie nas zaskoczyli i ciągle robili zdjęcia. Kolejka do fotobudki była przez cały czas. Każdy ma też super pamiątki w postaci zdjęć. Na prawdę warto. Polecam”.

Krzysztof

„Fotobudka na moim weselu to był zdecydowany strzał w dziesiątkę. Goście Pary Młodej nie zawsze przepadają za tradycyjnymi zabawami, które są popularne na weselach. Często się krępują, wstydzą, nie chcą być fotografowani w śmiesznych pozach. W przypadku fotobudki sprawa wygląda zdecydowanie inaczej. Ta forma zabawy sprawia, że goście mają kontrolę nad „głupimi” minami, gestykulacją czy charakteryzacją. I wszyscy świetnie się bawią. Ciocia Bożenka bez problemu robi sobie zdjęcie z udawanymi wąsami, a wujek Marian zakłada na głowę czerwoną, afro-perukę. Innymi słowy – polecam”.

Dorota


Fotobudka jest jedną z tych atrakcji weselnych, które wzmagają w gościach największe pokłady kreatywności. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku pozwala zaangażować wielu z nich do wspólnej zabawy. Zostawia też po sobie pamiątkę na kolejne lata w postaci zdjęć. Dodatkowo Wasi goście mogą niemal od razu przygotować dla Was księgę gości i w niej również wklejać niezapomniane fotografie ze specjalną dedykacją od serca dla Was. Warto zatem wpleść tę atrakcję w repertuar ślubnych niespodzianek dla gości.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply