Inspiracje

Fotoalbum czy fotoksiążka? Co wybrać na reportaż ślubny?

28 sierpnia 2018

Przed Wami jeden z najbardziej magicznych momentów w życiu, czyli dzień, w którym z Waszych ust padnie sakramentalne: „tak”. Jesteście w ferworze przygotowań. Macie sporo na głowie, wiele decyzji do podjęcia. Jedna z nich dotyczy tego, na jakim produkcie chcecie otrzymać swoje zdjęcia ślubne? Czy będzie to fotoalbum, czy też fotoksiążka? 

Fotoalbum, czy może fotoksiążka?

Jakie są między nimi podstawowe różnice? Co będzie lepsze dla Was? Rozmawialiście już na ten temat z Waszym fotografem? A może jesteście zagubieni w gąszczu możliwości? Nic dziwnego, skoro wybór jest olbrzymi. Na początek jednak weźcie głęboki oddech i uświadomcie sobie, że nie jesteście wyjątkiem. Większość nowożeńców staje przed podobnymi dylematami.

Podobni, czy zupełnie inni?

Zacznijmy zatem od tego, co łączy i dzieli oba produkty. Jeśli spotykasz się z nimi po raz pierwszy – masz przecież prawo nie wiedzieć. Na szczęście nie jest to skomplikowana kwestia. Fotoalbumy różnią się od fotoksiążek przede wszystkim środkiem, czyli miejscem gdzie zostaną umieszczone Wasze zdjęcia. Chodzi głównie o grubość kart i sposób otwierania się produktu. Ten pierwszy ma grube, twarde strony, a fotoksiążka miękkie, które otwiera się i przegląda podobnie, jak w tradycyjnych książkach. Ale o szczegółach poniżej. Na razie skupmy się na tym co jest wspólne i bardzo podobne, a jest to okładka.

Zarówno fotoalbumy, jak i fotoksiążki mają do wyboru sporo wzorów oprawy. Od tych klasycznych z białymi lub kolorowymi ekoskórami, czy materiałami tekstylnymi, po bardziej wyrafinowane z błyszczącym akrylem, okuciami rogów czy nawet połyskującymi kryształkami Swarovskiego… Opcji do wyboru jest naprawdę wiele i wiele zależy od Was. Możecie dobrać odpowiednie okienka, napisy czy kolory – na pewno warto oprzeć się na radzie Waszego fotografa, który zapewne pokaże Wam, jakie okładki zamawiał do tej pory dla innych par, lub wskaże propozycje w katalogu produktów. Choć oczywiście nie zaszkodzi, jeśli sami pokażecie mu inspiracje znalezione przez Was w Internecie.

Biała Fotoksiążka
Fotoksiążka PRO Najlepszefoto Gravo GR1, oprawa ekoskóra F1
Dreambook Najlepszefoto, papier Canon Gloss 275 g
Fotoksiążka PRO Najlepszefoto Classic, oprawa ekoskóra E5+ złota czcionka introligatorska
Fioletowy Fotoalbum Najlepszefoto Gamma z kryształami Svarowskiego (dostępny tylko w zestawie Complete) oprawa tkanina H8, wzór GM28K; z tyłu szary Fotoalbum Najlepszefoto Akryl Prestige, oprawa tkanina A28, okienko AP1
Jasny fiolet Fotoalbum Najlepszefoto Gamma (dostępny tylko w zestawie Complete) oprawa tkanina A27, wzór GM4; poniżej zielony Fotoalbum Najlepszefoto Akryl Prestige, oprawa tkanina DUO H3, okienko AP4
Fotoalbum Najlepszefoto Czarna Gwiazda, wzór SG5

Jak podjąć decyzję?

Czym się kierować przy wyborze okładki do fotoalbumu, czy fotoksiążki? Przede wszystkim tym, jaka oprawa najbardziej się Wam podoba! To przecież Wasz dzień i Wy będziecie sięgać po te produkty po latach, by sobie go przypominać. Oglądajcie więc zdjęcia w mediach społecznościowych i na blogach. Wybierzcie się na targi dla par młodych. Pytajcie fotografa. Jednym słowem sprawdźcie, co jest Waszym zdaniem najładniejsze i właśnie na taką oprawę się zdecydujcie.

Niełatwe wybory

W podjęciu decyzji mogą pomóc Wam na przykład względy praktyczne – okładki fotoalbumów, czy fotoksiążek z ekoskóry lub skóry naturalnej zdecydowanie łatwiej się czyści w porównaniu z materiałowymi. Z drugiej strony oprawa może zostać też dopasowana do charakteru Waszej ceremonii, jej motywu przewodniego, czy aktualnych trendów. Jeśli Wasze przyjęcie będzie w stylu rustykalnym – świetnym wyborem będzie fotoprodukt z okładką materiałową, przypominającą len. Organizujecie bajkowy ślub? Będą do niego pasowały błyszczące zdobienia i akrylowe wstawki. Jeśli wolicie proste i nieprzerysowane formy, warto postawić na elegancką ciemną lub jasną ekoskórę, czy niezwykle modne, stylowe i bezpieczne szarości.

A teraz dowiedzmy się bardziej szczegółowo, co w takim razie różni fotoalbum od fotoksiążki i czym się charakteryzują oba produkty? Wreszcie, jakie argumenty warto wziąć pod uwagę wybierając jeden z nich?

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ FOTOALBUM ?

Jest to niewątpliwie produkt tradycyjny, bardzo elegancki i ekskluzywny. Tworzy wrażenie luksusu i sprawia, że cała zawarta w nim sesja prezentuje się iście królewsko.

Grube i sztywne karty fotoalbumu rozkładają się zupełnie na płasko. Dzięki temu fotograf może zamieścić tu Wasze zdjęcia na łączeniu stron, bo żaden ich fragment nie zostanie schowany w grzbiecie oprawy. Może też zaprojektować na nim jedno panoramiczne zdjęcie na dwóch stronach, które tworzą właściwie spójną całość. A wygląda to naprawdę bardzo efektownie. Do tego karty fotoalbumu są niezwykle wytrzymałe, przez co posłuży Wam on w idealnym stanie przez długie lata.

Kolejny plus fotoalbumu to możliwość łączenia w jednym produkcie dwóch rodzajów papieru, co daje bardzo ciekawy efekt. Część zdjęć możecie otrzymać na przykład w macie, a niektóre błyszczące. Świetnie na mocno odbijającym światło, połyskliwym papierze wyglądają szczególnie zdjęcia makijażu panny młodej, jej kolorowego bukietu lub na przykład fotografie z wnętrza kościoła.

Fotoalbum Najlepszefoto papier Fuji Pearl

Druga strona medalu

Z minusów – w fotoalbumie nie zmieści się zbyt wiele zdjęć. Zwykle w produkcie tym jest standardowo 20 stron, czyli 10 rozkładówek. Oczywiście Wasz fotograf wybierze do zamieszczenia na jego kartach te najlepsze ujęcia i spokojnie wystarczy to do opowiedzenia Waszej historii. Możecie też zamówić dodatkowe strony, ale często wiąże się to z większymi kosztami. Taki fotoalbum będzie też dość ciężki.

Jeśli lubicie klasyczne, sprawdzone rozwiązania, chcecie, żeby Wasze ślubne zdjęcia prezentowały się w dostojnej oprawie – wybierzcie fotoalbum.

Fotoalbum Najlepszefoto papier Fuji Silk
Fotoalbum Najlepszefoto papier Fuji Silk
Fotoalbum Najlepszefoto papier Fuji Pearl

DLACZEGO WARTO POSTAWIĆ NA FOTOKSIĄŻKĘ?

Miękkie karty, które rozkładają się tak, jak w tradycyjnej książce wygodnie się przegląda, choć pewnym minusem jest fakt, że zdjęcia umieszczone przy ich łączeniu na środku zostaną nieco schowane w grzbiecie oprawy. Warto zatem wiedzieć, że na rynku dostępne są także fotoksiążki, które rozkładają się niemal na płasko, tak jak fotoalbumy, gdzie każda część fotografii pozostanie widoczna. Możecie zapytać więc swojego fotografa o taką opcję.

Fotoksiążka może mieć bardzo dużo stron, ponieważ nie są one tak grube jak w fotoalbumie. Co za tym idzie zmieści się na niej wiele zdjęć. Dzięki temu w jednym fotoprodukcie możecie mieć zarówno fotografie z przygotowań, ceremonii, jak i wesołej zabawy z Waszymi bliskimi, czy w końcu sesji plenerowej. Cały, obszerny fotoreportaż. To z pewnością bardzo duży plus.

Ponadto świetnie pasuje do zdjęć reporterskich, czarno-białych, stonowanych. Będzie odpowiednia jeśli jesteście wielbicielami naturalnych materiałów i papierów, które spotkać można w tym produkcie. Są niezwykle stylowe i ostatnio bardzo modne, wybierane dla zdjęć z wesel w klimacie boho, retro czy romantycznym.

Fotoksiążka PRO Najlepszefoto papier Mohawk Eggshell 148 g

Warto pamiętać

Minusem fotoksiążki jest to, że jej strony łatwiej zniszczyć, ponieważ są znacznie cieńsze niż te w fotoalbumie. Jeśli zależy Wam na większej trwałości zrezygnujcie z artystycznych papierów i zapytajcie fotografa o te bardziej klasyczne.

Jeśli zależy Wam na zmieszczeniu w jednym produkcie bardzo wielu zdjęć, a do tego stawiacie na stylowe, choć tradycyjne rozwiązania – wybierzcie fotoksiążkę.

Fotoksiążka PRO Najlepszefoto papier Mohawk Eggshell 148 g
Fotoksiążka PRO Najlepszefoto papier Mohawk Eggshell 148 g
Fotoksiążka PRO Najlepszefoto papier Mohawk Eggshell 148 g
Fotoalbum Najlepszefoto Czarna Gwiazda, wzór SG8
Fotoalbum Najlepszefoto papier Fuji Silk
Fotoalbum Najlepszefoto papier Fuji Pearl
Po prawej: karty Fotoksiążki PRO Najlepszefoto, po lewej: sztywne karty Fotoalbumu Najlepszefoto

Różni, ale piękni

Bez względu na to, czy zależy Wam na bardzo ekskluzywnej formie, czy też możliwości zawarcia wielu zdjęć z reportażu, pamiętajcie, że najlepiej oba te produkty zobaczyć na żywo. Wówczas, jeszcze przed podjęciem decyzji, możecie dotknąć papieru, zwrócić uwagę na szczegóły i dostrzec kluczowe różnice pomiędzy fotoalbumem, a fotoksiążką. Dlatego śmiało zapytajcie swojego fotografa o produkty pokazowe.


Spodobały Wam się nasze inspiracje? Artykuł okazał się pomocny w dokonaniu wyboru? Zapytajcie o ofertę Waszego fotografa. Dajcie też znać w komentarzu, na który produkt padnie Wasz wybór. A może już go dokonaliście i chcecie podzielić się swoimi wrażeniami?

You Might Also Like

2 komentarze

  • Reply Karolina 23 października 2018 at 15:21

    Ja wybrałam fotoksiążkę 🙂 Wszystkie te które tutaj prezentujesz są przepiękne, mam podobną jak ta z fioletowym płótnem na okładce. Mi zaproponował taki album fotograf, ale trochę za wysoka była jego cena. skomponowałam moją książkę w kserkopie samodzielnie i w sumie jestem zadowolona, ładnie wszystko wyszło. Stoi na półce i czasami nawet zaglądam 🙂 najczęściej kiedy przychodza w odwiedziny goście, którzy byli na weselu

    • Reply Wioleta Panek 7 lutego 2019 at 08:52

      Karolina dziękuję, że podzieliłaś się swoimi doświadczeniami. 😉 Rzeczywiście fotoalbumy potrafią być nieco droższe od fotoksiążek. Ma na to wpływ m.in. fakt, że te pierwsze powstają na grubych i sztywnych kartach. Samodzielne projektowanie fotoproduktów owszem jest rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że to właśnie fotografowie mają dostęp do wyspecjalizowanych producentów, którzy wykonują swoje fotoprodukty z najwyższej jakości materiałów i przy użyciu najnowszych technologii druku. Doskonałym przykładem może być Najlepszefoto. 😉 Cudownego dnia.

    Leave a Reply